9 Ağustos 2019 0 Comments

‘Yıldızköy F1 Çeşidimize Mardin’de Tarla Günü Etkinliği Düzenledik’

Mardin ili merkeze bağlı Eroğlu Köyünde toplam 25 dekar alanda ekili Yıldızköy F1 köy domatesi çeşidimizin hasat başlangıcında İbrahim ve Murat Abak kardeşlerin tarlasında etkinlik düzenledik.
Bölgedeki köy muhtarları,bayiler ve çiftçilerin katılım sağladığı etkinlik günümüzde bir bitki üzerinde meyve sayımı da yaptık.
Tek bir bitki kökü sökülerek yapılan sayımda bir bitki üzerine 147 irili ufaklı oluşmuş meyve koparılarak tartım yapıldı.
14 kg gelen bir bitki meyvelerinin büyüdüğünde ortalama bitki başı verimin 40-50 kg civarlarında olacağı tesbit edildi.
Bir dekarda 1100 bitki dikilen arazide ortalama dönüm veriminin 40-50 tonlarda olacağı görüldü.
Etkinlik sonrası Eroğlu Köyü köy konağında yemek ikramı yapılarak çiftçilerimize Yıldızköy F1 köy domatesimiz hakkında teknik bilgiler verildi.

Haberin Devamı

2 Nisan 2019 0 Comments

Türkiye 80 Ülkeye Tohum İhracatı Yapıyor

002 yılında sadece 145 bin ton tohum üretiyorduk 2018 yılında 1 milyon 100 bin ton tohum üretiyoruz.Türkiye bu üretimi ile Dünya’da 9.sırada.İsrail ise 16.sırada.Bilinenin tam tersi İsrail ile tohum ticaretimiz yok denecek kadar az.Kendimize yetecek tohumu ürettiğimiz gibi 80 ülkeye de tohum ihracatı yapıyoruz.Bir çok Ar-Ge yapan tohumculuk kuruluşumuz var.

2 Şubat 2018 0 Comments

Tohumculukta Şartlar Türkiye’den Yana

A-Z Tohum,daha yolun çok başında gibi görülse de aslında Türkiye sınırlarını çoktan aşmış bile… Yaklaşık 23 ülkede deneme üretimleri devam ederken, 3 ülkeye de ıslah edilen yerli tohumlardan ihracat yapılmış. Ama hedef daha da güzel. Uzun, “Biz yerel firmayız ama ben yurt dışında da mesela 23 ülkede benim tohumum var, 3 ülkeye de satış gerçekleştirdik. Satış gerçekleştirdiğimiz ülkeler Ürdün, Mısır ve Azerbaycan. Toplam 23 ülkeye; bunlar Afrika, Ortadoğu, Kafkasya, Balkan ve Orta Asya ülkeleri, deneme olarak tohumlarımızı verdik.

Haberin Devamı

3 Eylül 2012 0 Comments

İsrail Tohumu Saplantısı Bir Şehir Efsanesidir

İnsan nüfusu arttıkça gıdaya olan ihtiyaç da doğal olarak artmaktadır.Dünya’nın bir kısmı sanki tükenmeyecekmiş gibi sorumsuzca doğal kaynakları kullanırken bir kısmı ise neredeyse hayatını idame ettirecek kadar bile doğal kaynaklardan pay alamıyor.
Dünya’nın egemenliğini elinde bulunduran ve ürettiği politikalarla yoksul ülkelerin tarım politikalarını yönlendiren ülkeler ,değişik kuruluşlar adı altında (FAO gibi) faaliyetler göstermekte. Fakat, teknolojinin son 40 yılda Dünyanın başlangıcından beri kat edilen mesafeden daha fazla yol kat ettiği çağımızda, nasıl oluyor da açlık gittikçe artan bir sorun olarak karşımızda duruyor? Bunun tek açıklaması var ; Egemen güçlerin politikaları.

Haberin Devamı

Translate »