Türkiye’de yerli tohumun durumu nedir?

2002 yılında sadece 145 bin ton tohum üretiyorduk 2018 yılında 1 milyon 100 bin ton tohum üretiyoruz.
Türkiye bu üretimi ile Dünya’da 9.sırada.İsrail ise 16.sırada.
Bilinenin tam tersi İsrail ile tohum ticaretimiz yok denecek kadar az.
Kendimize yetecek tohumu ürettiğimiz gibi 80 ülkeye de tohum ihracatı yapıyoruz.
Bir çok Ar-Ge yapan tohumculuk kuruluşumuz var.Bu alanda araştırma-geliştirmeye ayırdığımız bütçe de her geçen yıl artıyor.
Özellikle vurgulamak isterim ki,tohumculukta bırakın dışa bağımlı olmayı bilakis ihtiyacımız fazlasını biz dışa satıyoruz.Orta Doğu,Afrika ,Türki Cumhuriyetler ve Balkan Ülkelerinde son 10 yılda ciddi oranda Türkiye tohumları ün yapmış durumda.
2023 hedeflerini 5 yıl öncesinden yakalayan ve hedefini büyüten tek sektör tohumculuk sektörüdür.
Buna rağmen kamuoyunda hakettiğimiz yeri alamıyoruz.

A-Z Tohum Firması olarak neler yapıyoruz?

Firma olarak kuruluşumuzun 5. yılındayız.Antalya merkez Kepez ilçesinde faaliyet gösteriyoruz.Sebze tohumları olan domates,biber,hıyar,kavun,karpuz ve kabak çeşitlerinden toplan 11 adet Bakanlık tarafından üretim izinli ve tescilli çeşidimiz var.22 adet de tescile hazır çeşidimiz 2019 yılı içerisinde tescile hazır durumda.
Anadolu’nun yerel çeşitlerini ıslah edip ekonomiye kazandırmaya çalışıyoruz.
Bu alanda yaptığımız çalışmalardan biri olan Yıldızköy isimli ıslah ettiğimiz köy domatesi çeşidimiz ‘2017 yılı inovasyon ‘ ödülü aldı.
Yıllardır Anadolu’da annelerimiz eliyle nesilden nesile tohumu aktarılan köy domatesimizi ıslah ederek Bakanlığımız tarafından ürerim izni alarak tescil ettirdik ve ekonomiye kazandırdık.
Yurtdışında 5 ülkede resmi distribütörlüğümüz ve 25 ülkede de deneme veya satış olarak tohumlarımız ekiliyor.Türkiye’de tescilli olan 11 çeşidimizi distribütörlük verdiğimiz ülke bakanlıklarından da tescil ettirmiş durumdayız.